| Management number | 209072259 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $231.20 | Model Number | 209072259 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Microprocessor:Intel Core i3-1115G4 (up to 4.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 2 cores, 4 threads) Chipset:Intel Integrated SoC Memory, standard:Upgraded to 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) Video graphics:Intel UHD Graphics Integrated Hard drive:Upgraded to 1TB PCIe NVMe M.2 SSD Optical drive:Optical drive not included Display:15.6" diagonal, HD (1366 x 768), touch, micro-edge, BrightView, 220 nits, 45% NTSC Wireless connectivity:Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 combo Expansion slots: 1 multi-format SD media card reader External ports 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 1.4b; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo Minimum dimensions (W x D x H):35.85 x 24.2 x 1.79 cm Weight:1.69 kg Power supply type:45 W Smart AC power adapter Battery type:3-cell, 41 Wh Li-ion Battery life mixed usage:Up to 8 hours and 30 minutes Video Playback Battery life:Up to 11 hours Webcam:HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones Audio:Dual speakers
| UPC | 196786128998 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 1.46 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8.5 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Chipset Type | Intel Integrated SoC |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Product includes dual speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1115G4 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core I3 1115G4 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Traditional |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11a/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 3.75"W x 9.53"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | [TO] Touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form