| Management number | 209122495 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $180.00 | Model Number | 209122495 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 13th Gen Intel i3-N305 8 Core Processor (10MB Intel Smart Cache, up to 4.50GHz, with IPU) Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Home Memory: 8GB DDR4-3200 MHz RAM Hard Drive: 256GB SSD M.2 PCIe NVMe Display: 17.3" HD+ (1600 x 900) IPS Anti-Glare Display Connectivity: Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.3 combo Audio and Speakers: Dual Stereo Speakers Keyboard: Full-size keyboard with numeric keypad, natural silver finish, English Built-in HD Webcam:Integrated HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Ports: 2 x USB-A 3.2 1 x USB-C 1 x HDMI 1.4 1 x stereo headphone/microphone combo jack Color: Silver Dimensions L x W x H (inches): 15.78 x 10.15 x 0.78 Weight: 4.6 lbs
| UPC | 194850725357 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 17 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.5 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | i3-N305 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-N305 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, storage devices (SD cards, external hard drives), wireless keyboards, mice, and printers |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Seller |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form