| Management number | 209115681 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $162.80 | Model Number | 209115681 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sell computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection & testing. Screen: 15.6-inch HD display (1366 x 768), micro-edge, anti-glare Processor: Intel Core i3-1125G4 (up to 3.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads) Memory: 16GB 3200MHz DDR4 Storage: 512GB SSD System: Windows 11 Home in S mode Media Drive: 1 multi-format SD media card reader Audio: HD audio with stereo speakers Graphics: Intel UHD graphics Ports: 1 SuperSpeed USB Type C (5Gbps signaling rate) 2 SuperSpeed USB Type A (5Gbps signaling rate) 1 HDMI 1 Mic/Headphone combo 1 AC Smart pin Camera: HP Wide Vision 720p HD camera with camera shutter and integrated dual array digital microphones Wireless: Realtek RTL8821CE-M 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 combo Dimensions: 14.11 x 9.53 x 0.71 in Weight: 3.75 lbs How to switch s mode to windows 111. On your PC running Windows 11 in S mode, open Settings > Update & Security > Activation.2. In the Switch to Windows 11 Home or Switch to Windows 11 Pro section, select Go to the Store. (If you also see an "Upgrade your edition of Windows" section, be careful not to click the "Go to the Store" link that appears there.)3. On the Switch out of S mode (or similar) page that appears in the Microsoft Store, select the Get button. After you see a confirmation message on the page, you'll be able to install apps from outside of the Microsoft Store.
| UPC | 196188926147 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 7.4 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 2022 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.75 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 105 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1125G4 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Core i3 |
| Touchpad Feature | Yes |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | USB devices, external displays, mice, keyboards, headphones, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Cellular Technology | WiFi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers with HD audio |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11a, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | integrated |
| Screen Bezel Thickness | 0.1 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.53"L x 14.11"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 3 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form