| Management number | 209112134 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $96.00 | Model Number | 209112134 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 196786661884 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Chromebook 14 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Color Gamut | 45.0 |
| Form Factor | Slim |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| CPU Codename | N6000 |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | Chromebook 14 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | USB Type-C (DisplayPort 1.4) |
| BuiltIn Media | 128GB SD Card by IST Computers®, 45W AC adapter with Power Cable, 7 in 1 USB-C hub by IST Computers®, HP Chromebook 14 Laptop, User Manual |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | High-Definition Audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Intel Pentium Silver N6000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Pentium |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB 3.1 Type A, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Storage |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Cache Memory Installed Size | 4 |
| Front Photo Sensor Resolution | 0.91 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.82"L x 8.48"W x 0.72"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Lightweight |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form