| Management number | 209112245 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $163.59 | Model Number | 209112245 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
➤Key Features and Benefits:Host Product Specification Information:Brand: HPModel: EliteDesk 800 G2 SFFCPU: Intel Core i7-6700 (3.4GHz,up to 4.0GHz)Memory: 16GB RAM DDR4Hard Drive: 256GB SSDOperating System: Windows 10 pro 64 BitVideo OutPut: DisplayPort + VGABuilt-in Wifi: YesBuilt-in Bluetooth: YesPorts:2 x USB 2.08 x USB 3.01 x RJ-451 x VGA2 x Display Port1 x Headphone/Microphone Combo JackMonitor Related Information:24" Full HD (1920 x 1200) IPS Resolution @ 60HzViewing Angle: 178° (H) / 178° (V) ; (Anti-Glare Screen)Aspect Ratio: 16:9Displayport Cable: YesMonitor Charger: YesNote: The color of the monitor base is randomly sent out.Package Contents:HP EliteDesk 800 G2 SFF Desktop PCHP E243 23.8" FHD MonitorWired Keyboard & Mouse ComboRGB SpeakersPower Adapters/Cables for Desktops and Monitors90-day Warranty
| UPC | 692878854221 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteDesk 800 G2 SFF |
| Resolution | 1920 x 1080, 1920 x 1200 |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP EliteDesk |
| Video Output | VGA |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse, Speakers |
| Item Dimensions | 19 x 16 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 14 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-6700 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, USB 3.0, VGA |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, VGA |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form