| Management number | 209121276 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $103.98 | Model Number | 209121276 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The item is re-newed and comes with warranty. Enjoy freedom and flexibility with the 15.6 inch chromebook. Do more with the chrome os, reliable Intel processor, and all-day battery life. Seamlessly share your content and video chat clearly with the wide vision camera. This easy to use operating system was designed to be fast in every possible way, while keeping you safe and more secure on the web. With powerful processor in your laptop, you can effortlessly multitask with multi-screen capabilities, communicate easily with friends and family, and take all your favorite entertainment to go. It’s all the performance and quality you expect from an intel pentium processor. And with great options for screen size, budget, and style, you can choose the laptop that suits you perfectly. Smoothly stream 4k content and play your favorite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card. With excellent Intel 4k graphics performance, you'll see the difference in everything you do.
| UPC | 197497028775 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Chromebook |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | HD |
| Form Factor | Chromebook |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 15a |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort via USB-C |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | IPS |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Compact |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 Day |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366 x 768 pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 10"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | 4K Graphics, Chrome OS, Dual Speakers, Wide Vision Camera |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form