| Management number | 209122875 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $235.96 | Model Number | 209122875 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Power your world, your way with AI efficiency. The HP OmniBook 5 16 inch Next Gen AI PC is equipped with a 50 TOPS NPU and a powerful AMD Ryzen AI processor. Experience lightning speed when working with large datasets and complex files, and create idea after idea with a large touchpad. Connect your computer accessories with an expanded port lineup including USB-C ports. Easily access AI assistance using the Copilot key, while making the most of your battery with HP Fast Charge. An expansive 16-inch 2K IPS display set in narrow bezels gives you more screen for immersive entertainment and content creation. The FHD IR camera with manual shutter for your privacy and Windows Hello facial recognition, backed by Wi-Fi 6 and Bluetooth support, keeps you connected, uninterrupted, clear and in focus to captivate any audience. Experience video calls enhanced by AI with Windows Studio Effects. The HP OmniBook 5 16 inch Next Gen AI PC comes with a 65 W USB Type-C power adapter and goes from 0 to 50% charge in 30 minutes. Plus, it contains recycled materials and is EPEAT Gold with Climate+ registered and ENERGY STAR Certified. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com.
| UPC | 198990222608 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Glacier silver aluminum |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP OmniBook 5 NGAI 16-ag1000nr |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color Gamut | 62.5 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 14.75 Hours |
| Chipset Type | AMD integrated SoC |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 7500 MHz |
| Model Number | B6KG0UA#ABA |
| Power Device | 65 W USB Type-C power adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) |
| BuiltIn Media | HP OmniBook 5 NGAI 16-ag1000nr ; charger |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Series Number | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 340 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen AI |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | No |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or HDMI compatible accessories |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Micro USB Type A, USB |
| Memory Clock Speed | 7500 MHz |
| Speaker Description | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Wireless Technology | Bluetooth 5.4, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Ryzen 5000 Series |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 840M Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty. Additional information available at support.hp.com; 1-year limited technical support for software and initial setup (from date of purchase) |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5x |
| Memory Slots Available | onboard |
| Microphone Form Factor | integrated dual array digital microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Storage Device |
| Connectivity Technology | HDMI, Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.4 wireless card, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Home, Premium computing |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 59 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.08"L x 10.03"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, 1-month Adobe free trial offer; McAfee Online Protection 30-day trial; PC Game Pass 3-month trial, Copilot in Windows with Copilot key, Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | HP Imagepad |
| Other Special Features of the Product | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge), 16 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 16" diagonal, 2K (1920 x 1200), IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB, AMD Ryzen AI 5 340 (up to 4.8 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads), Matte finish |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form