| Management number | 209119674 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $459.60 | Model Number | 209119674 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: Intel Core i7-14700 Processor (20 Cores, 28 Threads, 33 MB L3 Cache, 2.1 GHz base frequency, up to 5.4 GHz max turbo frequency)Memory: Up to 64GB DDR5-4800MHz RAMHard Drive: Up to 8TB PCIe NVMe M.2 Solid State DriveExternal Hard Drive: bundle with 64GB USB Flash DriveOperating System: Windows 11 ProGraphics: Intel UHD GraphicsFront Ports:1 x USB Type-C (USB 10Gbps)3 x USB Type-A (USB 5Gbps)1 x Headphone/Microphone Combo JackRear Ports:4 x USB Type-A 2.01 x HDMI1 x RJ-451 x Audio Out1 x Display PortKeyboard: Wired Keyboard and Mouse ComboWireless Connection: Wi-Fi 6 & BluetoothDimensions: 13.27 x 6.10 x 12.40 inchesWeight: 12.72 lbsColor: Black
| UPC | 199251618567 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | TPC-F134-MT |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Item Weight | 12.7 Pounds |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | TPC-F134-MT |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 13.27 x 6.1 x 12.4 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 14700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | Socket 7 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Mechanical |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Premium |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form