| Management number | 209095351 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $435.60 | Model Number | 209095351 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: We specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: HP Victus 15-FA100 Gaming LaptopDisplay: 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare 250 nits, 45% NTSC, 144Hz, Thin Bezel LCDProcessor: 13th Generation Intel i5-13420H 8-Core (Base Clock 2.3GHz, Up to 4.6GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 8 cores, 4 Performance-Cores, 4 Efficient-Cores, 12 threads)Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB GDDR6Memory: Upgraded to 32GB DDR4 3200 MHz SDRAMStorage: Upgraded to 1TB NVMe M.2 SSDKeyboard: Fullsize Backlit Keyboard with NumpadCommunications: MediaTek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.3; 10/100/1000Mbps LANCamera: 720p HD CameraAudio: Audio by B&O with dual speakersOperating system: Windows 11 ProPorts & Slots: 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power-off Charging / 10Gbps, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A support Power-off Charging / 10Gbps, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A support 10Gbps, 1x HDMI v2.1, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, 1x Card Reader, 1x Coaxial plug Power JackBattery: 4 Cell 70Wh, Up to 6 hours on average usageSize and Weight: 14.09 x 10.04 x 0.93 inches, 5.1 lbsColor: Mica Silver200W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive included
| UPC | 197961013610 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Mica Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Victus 15-FA100 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 15-FA1082WM-CTO |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC Adapter, USB Drive |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i5-13420H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4600 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 6 Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.04"W x 0.93"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form