| Management number | 209110182 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209110182 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
iBUYPOWER Pro Gaming PC Computer Desktop TraceMR 231i (Intel i5-11400F 2.6GHz,GeForce RTX 2060 6GB, 16GB DDR4 RAM, 480 GB SSD, WiFi ready, Windows 11 Home).
| UPC | 848604042626 |
|---|---|
| Brand | iBUYPOWER |
| Color | Black |
| RAM Type | DIMM |
| Model Name | 231i |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | i5 11400F | RTX 2060 |
| Screen Size | 1 |
| Aspect Ratio | 1.77:1 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | iBUYPOWER |
| Memory Speed | 3000 MHz |
| Model Number | 231i |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | System, Gaming Mouse, Keyboard,driver disks and Power Cord |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 23 x 13 x 223 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 11400F |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 250 Watts |
| Security Features | Windows Defender, Secure Boot |
| Specification Met | Yes |
| Compatible Devices | [Many] |
| Hardware Interface | Ethernet, USB |
| Memory Clock Speed | 3000 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | No speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Parts and Labor and Lifetime Tech Support |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 480 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form