| Management number | 209200045 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $336.00 | Model Number | 209200045 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
POCKET-SIZED 360 VIDEO With an upgraded sensor and larger touchscreen, the Insta360 X4 is capable of capturing high definition 360 degree and single-lens video with one portable action camera. The X4 offers an action-ready design with AI-powered software for an intuitive approach to creating dynamic content in any environment. Its rugged IPX8 design is natively waterproof up to 33 feet and has a built-in rechargeable 2290mAh battery for increased shooting time. 8K 360 VIDEO, 4K SINGLE-LENS MODE Dual 360 lenses on the X4 can capture up to 8K video and 72MP photos with ease. You can switch to single-lens shooting and record 4K video at up to 30 fps. For extremely wide-angle 170° shots, turn on MaxView mode with 2.7K resolution.
| UPC | 810132543197 |
|---|---|
| Brand | Insta360 |
| Features | 360 Degree Capture |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Type | Fixed Focus |
| Model Name | insta360 X4 |
| Style Name | 512GB |
| File Format | MP4 |
| Form Factor | Handheld |
| Item Weight | 2 Pounds |
| Screen Size | 2.51 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Manufacturer | insta360 |
| Model Number | No Card |
| BuiltIn Media | In the Box: 1x insta360 X4, 1x, Standard Lens Guards, 1x Charge Cable, 1x Protective Pouch, 1x Lens Cloth,1xThermo Grip Cover, 1x User Guide, 1x selfie stick, 2x Extra Batteries, 1x Charger, 1x Quick Reader, 1xMic Adapter 1x Lens Cap, 1x Wind Muff, and 1xEVO Gimbals lens cloth |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Single Lens: MP4 360: INSV (Low Res Video: LRV) |
| Log Gamma Curve | [UNC] Unconfirmed |
| Maximum Aperture | 2 f |
| Video Resolution | 8K |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image stabilization | Digital |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Maximum Focal Length | 6.7 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 7 Millimeters |
| Video Capture Format | INSV |
| Warranty Description | 1 year limited |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Exposure Control Type | Program (P) mode or Automatic (Auto) mode |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | MP4 |
| Supported Image Format | JPEG |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 16"D x 3"W x 11"H |
| Display Resolution Maximum | 8K |
| Effective Still Resolution | 18 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form