| Management number | 208391127 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $43.20 | Model Number | 208391127 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Inspired by the temples of Myanmar, the resin vessel used to craft this lamp base gleams in a smooth Golden finish reminiscent of the shwedagon pagoda. The Golden base, combined with a classic linen drum shade, create a statement-making blend of traditional and contemporary design. Accented with iron components plated in a Gold finish and topped with a matching finial, the clean lines of this light fixture will add a fashionable and functional touch to any home. With 30" of height, its large scale would make it the perfect layer of warm light for a living room or large desk.
| UPC | 819727020471 |
|---|---|
| Size | 30.0 in |
| Brand | JONATHAN Y |
| Color | Gold |
| Shape | Drum |
| Style | Modern,Contemporary,Glam,Bohemian |
| Theme | Bohemian,Contemporary,Modern |
| Finish | Polished |
| Pattern | Solid |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 100 watts |
| Material | Resin |
| Bulb Base | E26 |
| Lamp Type | Table Lamp |
| Room Type | Bedroom, College Dorm, Entryway, Living Room, Office |
| Brightness | 800 Lumen |
| Efficiency | High |
| Model Name | JYL1017A |
| Finish Type | Polished |
| Is Cordless | No |
| Item Weight | 8.58 pounds |
| Light Color | Warm White |
| Part Number | JYL1017A |
| Shade Color | White |
| Switch Type | Rotary |
| Manufacturer | JONATHAN Y |
| Power Source | Corded Electric |
| Shade Height | 3E+1 Inches |
| Base Diameter | 6 Inches |
| Base Material | Resin |
| Is Waterproof | False |
| Mounting Type | Tabletop |
| Control Method | Touch |
| Shade Material | Linen |
| Bulb Shape Size | A19 |
| Lighting Method | Downlight |
| Number of Items | 1 |
| Special Feature | 9W LED bulb included |
| Cutting Diameter | 16 Inches |
| Number of Pieces | 1 |
| Special Features | 9W LED bulb included |
| Assembly Required | Yes |
| Installation Type | Countertop |
| Item model number | JYL1017A |
| Light Source Type | LED |
| Assembled Diameter | 16 Inches |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Product Dimensions | 16"D x 16"W x 30"H |
| Included Components | 1 Lamp, Bulb |
| IndoorOutdoor Usage | Indoor |
| Warranty Description | 30 day manufacturer warranty for defects only, for warranty information on this product, please call the internet customer service center. Normal wear and tear is not warranted. Visible damages not noted upon delivery will be determined to be customer damage and will not be warranted. All products are inspected upon arrival and we do not accept worn, dirty or stained merchandise. |
| Item Package Quantity | 1 |
| Number of Light Sources | 1 |
| Specific Uses For Product | Indoor use only, Decoration |
| Recommended Uses For Product | for Bedroom, Living Room, Office, College Dorm, Coffee Table, Bookcase, Reading, Decoration |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Global Trade Identification Number | 00819727020471 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form