| Management number | 209120844 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209120844 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | ApoloMedia |
|---|---|
| Color | Green |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | K106 |
| Item Weight | 1.16 Kilograms |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10, 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ApoloMedia |
| Model Number | K106 |
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
| Warranty Type | Extended |
| Processor Brand | Allwinner |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 15 |
| Native Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Camera Description | 3MP front, 5MP rear |
| Compatible Devices | Headphones, Keyboard, Mouse, Speaker |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 8 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Video Capture Resolution | HD 720p (front), HD 720p (rear) |
| Specific Uses For Product | Kids |
| Display Resolution Maximum | 1280*800 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.05"L x 2.09"W x 10.1"Th |
| Other Special Features of the Product | Eye-Friendly Display, Kid-Proof Case |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form