| Management number | 209373249 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $14.00 | Model Number | 209373249 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
A Timeless, Versatile Pattern From a family BBQ to a rustic wedding, a checkered table cloth offers a pop of color and a sense of nostalgia. These classic orange checked tablecloths give any dining surface a cheerful lift. Use it for a festive banquet checker cloth or a casual picnic table cloth. They’re suitable for both an indoor and outdoor tablecloth alike. Accessorize with a centerpiece or matching picnic cloth napkins. Take it with you on a road trip and use it as a camping tablecloth. This versatile and functional picnic table cover is also suitable in cafes, restaurants and hotels. The elegant drape and balanced weave instantly enhances your table setting. The high thread count provides a soft and smooth hand feel. Choose from 9 different colors and various shapes and sizes. Designed for Convenience The farmhouse table cloth sports a clean, serged edge for everyday durability. The yarn-dyed polyester fabric means you have double-sided color that won't fade with a few washes. Adorn your eating area and protect your table surface with this indoor or outdoor table cloth. This stain and wrinkle-resistant orange and white tablecloth is easy to maintain. Throw it into the washing machine with normal detergent. Bleach is not recommended. These picnic table cloths follow high industry standards and are made in the USA. Transform your tables from ordinary to extraordinary with LA Linen's large tablecloth design selection.
| UPC | 840310107859 |
|---|---|
| Size | 90" x 90" (Square) |
| Color | Orange and White |
| Shape | Square |
| Theme | Classic/Rustic |
| Pattern | Checkered |
| Seasons | All-Season |
| Occasion | Graduation, Wedding |
| Brand Name | LA Linen |
| Style Name | Classic |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Weave Type | Balanced Weave |
| Fabric Type | 100% Yarn Dyed Spun Polyester, |
| Item Weight | 1.8 Pounds |
| Corner Style | Pleated |
| Finish Types | Matte |
| Manufacturer | LA Linen |
| Material Type | 100% Yarn Dyed 1" Checkered polyester |
| Item Type Name | LA Linen Gingham Checkered Square Tablecloth 90" x 90", Orange and White |
| Number of Sets | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Seating Capacity | 15 |
| Additional Features | Wrinkle Resistant |
| Item Dimensions L x W | 90"L x 90"W |
| Product Care Instructions | Cold Machine,Tumble Dry Low, Low Iron |
| Recommended Uses For Product | Casual Dining, Formal Events, Outdoor Parties, Holiday Celebrations, Everyday Use |
| Global Trade Identification Number | 00840310107859 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form