| Management number | 209097585 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $175.60 | Model Number | 209097585 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
TGC Distributors sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.one month GaLiMu support included Ideapad 3i 15.6" FHD Touch Laptop Operating System: Windows 11 Processor: Intel 11th Generation Core i5-1155G7 processor, 4-core (quad-core),4.5GHz Graphics: Intel Iris Xe Graphics RAM: System Memory 12GB DDR4 System Memory RAM Speed 3200 megahertz Storage: 256GB Solid State Drive (SSD) Display: 15.6" Full HD (1920 x 1080 ) touch screen for hands-on control Optical Drive: None / No DVDRW Wireless: Bluetooth, Wi-Fi, Backlit Keyboard: No Ports: 1 x HDMI, 1 x USB-A 2.0, 1 x USB-A 3.0, 1 x USB-C 3.2, Bluetooth, Wi-Fi, Headphone Jack Audio Technology: Dolby Audio Power: Battery Type with Lithium-ion polymer, Battery Cells 3-cell, Battery Life up to 12 hours, Power Supply Maximum Wattage 65 watts Color: Abyss Blue Dimensions (WxDxH): 0.78 x 14.26 x 9.98 inches Weight: 3.74 pounds
| UPC | 601956346336 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Abyss Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Ideapad 3i |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.74 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | i5-1155G7 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Documentation, One month GaLiMu support |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| Number of Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 11 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, or other accessories via USB, HDMI, USB-C, Bluetooth, Wi-Fi |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Not Backlit |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | 256GB SSD |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.98"L x 14.26"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form