| Management number | 209114880 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $436.00 | Model Number | 209114880 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Ivy Bridge sells computers with professional upgrade and customization. The manufacturer box will be opened by our engineers for customizing and testing. Defects blemishes are significantly reduced by our in depth inspection testing.Lenovo IdeaPad Pro 5 16IMH9 16 inch 2048x1280 Laptop16" 2048x1280(2048 x 1280)Touchscreen 400 nits 100% DCI-P3, 120Hz, Eyesafe, DisplayHDR True Black 500, Glass, Touch Thin BezelDisplayIntel Core Ultra 7 155H16-Core Processor (Up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB Intel Smart cache, 16 Cores: 6 Performance Core + 10 Efficient Core, 22 Threads)NVIDIA GeForce RTX 305016GB DDR5 SDRAM 7467 MHz1TB NVMe M.2 SSDWindows 11 ProNo Optical DriveBacklit Keyboard with NumpadIntel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.2FHD 1080p + IR Camera with Privacy Shutter84Wh Lithium-Ion Battery with 170W AC Adapter1 x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort through USB Type-C1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power Delivery / DisplayPort / 10Gbps1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support Always On / 5Gbps1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps1 x Headphone/microphone combo1 x HDMI 2.114.02" L x 9.88" W x 0.69" H inches, 4.28 lbs, Arctic Grey*** 32GB USB 3.0 Flash Drive for Free ***
| UPC | 197532038769 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Arctic Grey |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | 83D40014OPE |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2048 x 1280 |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 7467 MHz |
| Model Number | 83D40014OPE |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt (DisplayPort via USB-C) |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 155H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2048 x 1280 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 7467 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4800 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 2048 x 1280 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 6 Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.88"W x 0.69"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form