| Management number | 209118985 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209118985 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】 Intel Core i5-1335U Processor (up to 4.6 GHz, 10 Cores, 12 Threads) 【Graphics】 Intel Iris Xe Graphics 【OS】 Windows 11 【Memory】 12GB DDR4 SDRAM 【Hard Drive】 256GB SSD 【 Display 】 15.6-inch diagonal, FHD 1920 x1080 IPS Touchscreen Display, LCD, anti-glare, micro-edge,300 nits, BrightView 【Wireless】 2x2 802.11AX (WiFi 6) , Bluetooth 5.2 【Audio】 Dolby Audio, Stereo speakers, AI Noise Reduction 【Keyboard】 US English, Full Size Keyboard and Numeric Keypad 【Webcam】 720p HD Webcam with privacy shutter and Dual-array microphone 【Windows AI】 Copilot AI 【Memory card type】 Secure Digital 【Ports】 2 x USB-A 3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.2 Gen 1 1 x HDMI 1.4 1 x DC Power Jack 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x SD Card Reader 【Battery】 Up to 10 Hours, Supports Rapid ChargeBoost (15 minutes = 2 hours of runtime) 【Color】 Abyss Blue 【Dimensions】 14.18 x 9.29 x 0.70 Inches 【Weight】 3.56 lbs 【Rec. use】 Home Office, Business, College, Music, School, Video Conferencing, Podcasting, Live Streaming 【Bundle】 1 x McAfee LiveSafe (30 Day Trial) 1 x 3 months of PC Game Pass
| UPC | 195477117372 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | GDDR4 |
| Model Name | IdeaPad |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | IdeaPad |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 65W USB-C Charger |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 9 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1335U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Ethernet, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form