| Management number | 209114576 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $440.00 | Model Number | 209114576 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview Lenovo gaming laptop 4050 backed by the the new RTX 4050 graphics backed by 6GB GDDR6 dedicated video memory for fluid gameplay paired with smooth, tear-free frame rates; Lenovo LOQ 15.6 gaming laptop features the the 144Hz refresh rate features adaptive sync to minimize screen tearing for smooth, crisp visuals and seamless gameplay; Lenovo LOQ gaming laptop AMD Ryzen 5 processor for heavy PC games and video-editing applications smoothly; DDR5 RAM with more capacity, faster work efficiency, higher performance to run games and other applications; Connect to compatible networks with the built in Wi-Fi 6 and Gigabit Ethernet port to smoothly play online games, watch 4K streaming video, and host live stream broadcasts; The gaming laptop lenovo with double air outlets and up to four heat pipes runs faster and cooler. Specifications Operating System Windows 11 Home Processor | Graphics AMD Ryzen 5 7235HS Processor; NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics Display 15.6" FHD IPS Display 144Hz, G-Sync, Anti-glare Network | Communication Wireless Wi-Fi 6 + Bluetooth Keyboard White Backlit Keyboard Webcam HD camera Audio High Definition Audio; Built-in array microphone; Stereo speakers, Nahimic Audio Battery 3-cell, 60Wh Li-ion Additional Information Dimension: 14.16 x 10.49 x 0.89 inches; Weight: 5.19 lbs
| UPC | 198153126651 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Lenovo LOQ 15 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.2 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo LOQ 15 |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | battary |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 7235HS |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that can connect via USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 7th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 0.01 |
| LithiumBattery Energy Content | 60 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15"L x 10"W x 0.8"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form