| Management number | 209100082 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209100082 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ThinkBook Laptops | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21SG000JUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkBook. Product Series: 14 G8 IRL. Product Model: 21SG000JUS. Product Name: ThinkBook 14 G8 IRL 21SG000JUS. Packaged Quantity: 1. Product Type: Notebook. [Technical Information] Release Month: January. Release Year: 2025. AI-powered: No. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core 5. Processor Model: 210H. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Threads: 12. Processor Speed: 2.20 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.80 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 64 GB. System Memory Technology: DDR5 SDRAM. System Memory Speed: 5600 MHz. System Memory Form Factor: SoDIMM. Installed Slot Memory: 16 GB. Installed Slot Memory Configuration: 2 x 8GB. Total Number of Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 2. Number of Free Memory Slots: 0. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Standard Refresh Rate: 60 Hz. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Brightness: 300 Nit. Color Gamut: 45% NTSC. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Wimax: No. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. WWAN Supported: No. [Built-in
| UPC | 198155811180 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Arctic Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | 21SG000JUS |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Color Gamut | 45 |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 4.8 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Chipset Type | 210H |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 21SG000JUS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | ThinkBook 14 G8 IRL 21SG000JUS, AC Adapter |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 210H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | 210 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, wired keyboards, mice, USB peripherals, via HDMI and USB ports |
| Display Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Intel |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | No Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB, Thunderbolt, Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 44 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 17.9"L x 11.5"W x 3.1"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form