| Management number | 209108085 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $460.00 | Model Number | 209108085 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810168523637 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad E14 Gen 5 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.1 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ThinkPad E14 Gen 5 21JK |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter with Power Cord, Lenovo ThinkPad E14 Gen 5 Laptop, User Manual |
| Warranty Type | Limited, Extended |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other wireless accessories |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, Thunderbolt 4, USB 2.0, USB 3.2 Gen 2 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 40 GB |
| Warranty Description | 1-Year |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 40 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.32"L x 8.63"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Lightweight, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form