| Management number | 208623148 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $315.80 | Model Number | 208623148 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Brand: Lenovo Manufacturer: LENOVO Processor Brand: Intel Processor Type: Intel Core i5 Processor Core Type: 10 Core Processor Speed(up to): 4.6 GHz Screen Size: 16" Features: 1920 x 1200(WUXGA) Wireless Technology : Bluetooth, Wi-Fi, Wireless-AX RAM Memory:8 GB Hard Drive Capacity:512 GB Operating System: Windows 11 Home Assembled Product Dimensions (L x W x H): 14.25 x 9.85 x 0.75 Inches Weight: 4.49 Pounds Ports: 2 x 3.2 Type A Ports 2 x 3.2 Type C Ports 1 x HDMI 1 x Headphone Jack
| RAM | 8 GB DDR5 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Storm Grey |
| Series | Lenovo Yoga |
| Voltage | 13.6 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Processor | 4.6 GHz apple_ci5 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 4.49 pounds |
| Power Source | AC & Battery |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Flash Memory Size | 512 GB |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | Lenovo Yoga 7i |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product Dimensions | 14.25 x 9.85 x 0.75 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Drive Interface | PCIE x 8 |
| Number of Processors | 10 |
| Item Dimensions LxWxH | 14.25 x 9.85 x 0.75 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1200 Pixels |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Average Battery Life in hours | 12.5 Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form