| Management number | 209105831 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $399.96 | Model Number | 209105831 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
UltraGear™ Gaming Monitor - Designed for Gaming 27" IPS 27GR93U monitor with 4K UHD resolution compatible with NVIDIA® G-SYNC® and AMD FreeSync™ Premium.
| Brand | LG |
|---|---|
| Color | UHD 4K (3840 x 2160) |
| Shape | Flat |
| Brightness | ≥ 400 cd/m2 |
| Model Name | 27GR93U-B |
| Resolution | 4K DCI 2160p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color Gamut | 0.95 |
| Item Weight | 6.4 Kilograms |
| Pixel Pitch | 0.155 |
| Screen Size | 27 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | LG |
| Model Number | 27GR93U-B.AEU |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Adaptive Sync | G-Sync |
| BuiltIn Media | 1 DisplayPort Cable, 1 x Cable Holder / Mouse Holder, 1 x HDMI Cable, 1 x Monitor 27GR93U-B.AEU, 1 x Power Cord, 1 x USB A to B Cable |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Screen Finish | Matte |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Item Type Name | monitor |
| Total Usb Ports | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Power Consumption | 55 Watts |
| Compatible Devices | Various computer devices with HDMI or USB video output and 4K support |
| Display Technology | IPS |
| Total USB 30 Ports | 3 |
| Additional Features | Adaptive Sync, Adjustable Stand, Borderless, Dynamic Action Sync, Dynamic synchronization of action, Frameless, Hardware Calibration, Height Adjustment, Height adjustable, High Dynamic Range, Rotatable, Swivel Adjustment, Swivel Option, Sync of dynamic actions, Tilt Adjustment, Tilt Option, USB Hub |
| Hardware Connectivity | 2.5mm Audio, DisplayPort, HDMI, USB 3.0 |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Item Dimensions D x W x H | 10"D x 24.17"W x 22.76"H |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Global Trade Identification Number | 08806084254399 |
| Picture Quality Enhancement Technology | VESA DisplayHDR 400 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form