| Management number | 209142796 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $358.80 | Model Number | 209142796 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Step into LG OLED Picture Quality with Perfect Black and Perfect ColorThe LG OLED B5 is a premium watching experience that offers more than meets the eye. You'll be able to keep pace with the action with a native 120Hz refresh rate for smoother movement whether you're gaming or watching sports. Entertainment extras like Dolby Vision, Dolby Atmos and FILMMAKER MODE give you the big-picture experience straight from your couch. Enjoy outstanding picture powered by the α8 AI Processor, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality of whatever you're watching. Search less and stream more, thanks to the next generation of AI technology from LG webOS 24. With Quick Cards, group your favorite apps into categories and even have instant access to over 300 free channels with LG Channels. All LG OLED TVs have NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and VRR to further improve gaming quality. And four HDMI 2.1 inputs allow you to plug in all the devices you need for the win. Whether you game on consoles or on the cloud, the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.¹Source: Omdia. Unit shipments, 2013-2024. Results are not an endorsement of LG Electronics. Any reliance on these results is at the third-party’s own risk. ²Dolby, Dolby Vision, Dolby Atmos, and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories Licensing Corporation. Manufactured under license from Dolby Laboratories. Confidential unpublished works. Copyright 2012–2025 Dolby Laboratories. All rights reserved. ³Subscription and compatible gaming controller are required. ⁴Internet connection and subscriptions to streaming services are required; number of LG Channels subject to change. Software update will automatically download. Consumers who disable “auto-update” will receive a pop-up notification to accept or deny software update. ⁵Google is a trademark of Google LLC. Google Assistant is not available in certain languages and countries. Apple, the Apple logo and HomeKit are trademarks of Apple Inc., registered in the U.S. and other countries. ⁶Only available on select LG TV and LG Soundbar models.
| UPC | 195174119617 |
|---|---|
| Size | 55 Inch |
| Brand | LG |
| Model Name | OLED55B5PUA.AUSZ |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 4K |
| Tuner Type | ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable) |
| Audio Input | HDMI, Optical |
| Item Weight | 32 Pounds |
| Screen Size | 55 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | LG |
| Model Number | OLED55B5PUA.AUSZ |
| Model Series | OLEDB5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| BuiltIn Media | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Response Time | 0.1 Milliseconds |
| Signal Format | ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable) |
| Warranty Type | Limited |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, Optical, RF, USB |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | App, Remote, Voice |
| Video Encoding | HEVC |
| Controller Type | App Control, Remote Control, Voice Control |
| Mfr Part Number | OLED55B5PUA.AUSZ |
| Total Usb Ports | 2 |
| Operating System | WebOS |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Power Consumption | 110.9 Watts |
| Display Size Class | 55 Inches |
| Display Technology | OLED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, S/PDIF, USB |
| Total USB 20 Ports | 2 |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Additional Features | Amd freesync, Built-In Speaker, Chromecast, Multiple Voice Assistance, Nvidia G Sync |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Speaker Description | 2.0 Channel Sound with Dolby Atmos, AI Sound Pro, and WOW Orchestra |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| HDR Format Supported | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Warranty Description | 1 Year Parts & Labor |
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, HBO Max, Netflix, Prime Video |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Annual Energy Consumption | 205 Kilowatt Hours Per Year |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Display Backlight Setting | Pixel Dimming |
| Item Dimensions D x W x H | 9.3"D x 48.3"W x 30.4"H |
| Item Weight Without Stand | 31.5 Pounds |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay 2, Google Cast |
| Display Backlight Technology | Self-Luminous |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Motion Enhancement Technology | OLED Motion |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Remote Required Battery Quantity | 2 |
| Picture Quality Enhancement Technology | AI Picture, Dynamic Tone Mapping Pro, a8 AI Processor 4K Gen2, a8 AI Super Upscaling 4K |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form