| Management number | 209378673 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $30.09 | Model Number | 209378673 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Juno square downlight trim module provides LED light with a contemporary appearance
| UPC | 661209587978 |
|---|---|
| Color | White |
| Voltage | 120 Volts |
| Bulb Base | GU10 |
| Room Type | Living Room |
| Brand Name | Lithonia Lighting |
| Brightness | 1000 lumen |
| Efficiency | Efficient |
| Model Name | 2LEDTRIM G2 SQ 30K 90CRI FL WWH |
| Style Name | 2LED |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Light Color | White |
| Shade Color | White |
| Switch Type | Touch |
| Finish Types | White / White / 3000K / 90CRI |
| Fixture Type | Non Removable |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Acuity Brands Lighting Inc. |
| Model Number | 2LEDTRIM G2 SQ 30K 90CRI FL WWH |
| Power Source | Corded Electric |
| Material Type | Aluminum |
| Mounting Type | Down Lighting |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| Item Type Name | Gen 2 Downlights, 3000K |
| Shade Material | Aluminum |
| Controller Type | Remote Control |
| Lighting Method | LED |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | Flush Mount |
| Required Assembly | Yes |
| Light Fixture Form | Recessed |
| Included Components | Light |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Number of Light Sources | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 4.12"L x 3.12"W x 4.12"H |
| Specific Uses For Product | Home, Kitchen, Living Room |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year manufacturer warranty. |
| Global Trade Identification Number | 00661209587978 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form