| Management number | 220071508 | Release Date | 2026/05/03 | List Price | $100.00 | Model Number | 220071508 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||

| Brand | mangoal |
|---|---|
| Color | Black |
| Frame Rate | 30 fps |
| Model Name | B |
| Item Weight | 1 Kilograms |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | mangoal |
| Model Number | MG-018L |
| BuiltIn Media | Mangoal OEM Look 4K Dashcam x1, 128G MircoSD Card x1, User Manual x1, OBD Power Adapter x1, Auto-Dimming Rearview Mirror Plug Power Adapter x1, Rear Cam x1, Rear Cam Cable x1, Crowbar x1, Strap x2, worry-free 12-month warranty, and friendly customer service. |
| Field Of View | 150 Degrees |
| Mounting Type | Windshield Mount |
| Control Method | App |
| Maximum Aperture | 1.8 f |
| Battery Cell Type | Lithium Metal |
| Flash Memory Type | microSD |
| Photo Sensor Size | 1/2.33 inches |
| Auto Part Position | Front, Rear |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Real Angle of View | 150 Degrees |
| Warranty Description | 1 year |
| Auto Part Orientation | Front & Rear |
| Are Batteries Included | Yes |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Video Capture Resolution | Front 4K and Rear 1080P |
| Included Memory Card Size | 128 GB |
| Item Dimensions D x W x H | 8.73"D x 6.6"W x 2.7"H |
| Optical Sensor Technology | CMOS |
| Compatible with Vehicle Type | GMC Canyon 2023 2024 2025 2026 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Other Special Features of the Product | Built-In Microphone, Built-In Speaker, Built-In Supercapacitor, Built-In WiFi, OEM Style, Motion Sensing, Mute Function, Night Vision, Loop Recording, G-Sensor, Automatic Incident Detection, Parking Monitor, App Control |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form