| Management number | 209197395 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $164.38 | Model Number | 209197395 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Ignite your imagination with the Minolta MN67Z Digital Camera. Boasting a robust 20MP sensor and an impressive 67x optical zoom lens, it guarantees unmatched clarity and precision in every snap. Say goodbye to shaky shots with its built-in optical image stabilization, ensuring crisp images regardless of conditions. With 27 versatile shooting modes, effortlessly adapt to any setting for awe-inspiring results. Share your creations seamlessly via built-in Wi-Fi and embrace the versatility of the fully articulating 3.0" LCD monitor, ideal for crafting captivating selfies and dynamic vlogs. Embark on a photographic journey with the MN67Z – where each click narrates its own tale.Bundle Items Include:MINOLTA MN67Z 20 MP / 1080P FHD Bridge Camera w/67x Optical Zoom (Red)SanDisk SecureDigital Ultra 32GB SDHC UHS-I Card C10 100MB/sTravel BagCleaning kitMICRO HDMI CABLE TO HDMI 6 FTHAND STRAPLens Cap Keeper12 inch FLEXIBLE TRIPODMemory Card WalletUSB Card Reader, SD/microSD
| UPC | 094148648767 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Minolta |
| Color | Red |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 8 Bit |
| Lens Type | Telephoto |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 30 FPS |
| Model Name | MN67Z-R |
| Mount Type | Tripod |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | Impressive 67x optical zoom lens with a 20 MP sensor |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Automatic |
| Form Factor | Bridge |
| Item Weight | 4.19 Pounds |
| Screen Size | 3.0 |
| Sensor Type | CMOS |
| Write Speed | 100 MB/s |
| Aspect Ratio | Unknown |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Minolta |
| Model Number | MN67Z |
| Model Series | MN |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 67.0 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Camera and Accessories |
| Series Number | 67 |
| Aperture modes | F2.8-F5.6 |
| Battery Weight | 40 Grams |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | 27_intelligent_modes |
| Dots Per Screen | 2,332,800 dots |
| Remote Included | No |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 50 |
| Exposure Control | Automatic |
| Has Color Screen | Yes |
| Metering Methods | Evaluative |
| Video Resolution | 1080p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Flash Memory Type | Micro SD, SD, SDHC |
| Lens Construction | >10 |
| Photo Sensor Size | 1/2.3-inch |
| Compatible Devices | Devices with USB, HDMI, or Wi-Fi interfaces |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| Real Angle Of View | 3.2 Degrees |
| Recording Capacity | 30.5 Minutes |
| Continuous Shooting | 30 FPS |
| ExternalMemory Size | 32 GB |
| Image stabilization | Optical |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Micro Four Thirds |
| Display Fixture Type | Articulating |
| Maximum Focal Length | 67 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Auto Focus Technology | Hybrid |
| Microphone Technology | Condenser |
| Minimum Shutter Speed | 0.0333333333333 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | At Least One |
| Total Still Resolution | 20 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 20 MP |
| Flash Memory Speed Class | 10 |
| Manufacturer Part Number | MN67Z-R-AG2 |
| Display Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Effective Still Resolution | 20.0 |
| Flash Memory Installed Size | 32 GB |
| Compatible Flash Memory Type | microSD |
| Flash Memory UHS Speed Class | [POSSIBLE_VALUES: UHS-I, UHS-II, UHS-III] |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 |
| Flash Memory Bus Interface Type | UHS-I |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 32 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form