| Management number | 209050724 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $39.80 | Model Number | 209050724 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Motorola Moto E15 is powered by 2.0 GHz Octa-core processor and it comes with 2GB of RAM. The Motorola Moto E15 packs 64GB of internal storage that can be expanded via microSDXC.The Motorola Moto E15 runs Android 14 and is powered by a 5200mAh non-removable battery. FREQUENCIES : COMPATIBLE TO USE WITH NETWORK SIM CARDS THAT WORKS ONSIM CARD 1:2G : GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 and/or3G : WCDMA 850(B5) / 900(B8) / 2100(B1) and/or4G : LTE FDD 700(B28) / 800(B20) / 850(B5) / 900(B8) / 1800(B3) / 2100(B1) / 2600(B7) : LTE TDD 2300(B40) / 2500(B41) / 2600(B38)SIM CARD 2:2G : GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 and/or3G : WCDMA 850(B5) / 900(B8) / 2100(B1) and/or4G : LTE FDD 700(B28) / 800(B20) / 850(B5) / 900(B8) / 1800(B3) / 2100(B1) / 2600(B7) : LTE TDD 2300(B40) / 2500(B41) / 2600(B38) IMPORTANT : PLEASE CHECK WITH YOUR NETWORK PROVIDER FOR COMPATIBILITY CHECK BEFORE YOU PURCHASE.
| UPC | 840023281426 |
|---|---|
| Brand | Motorola |
| Color | Misty Blue |
| Frame Rate | 60 fps o superiore |
| Resolution | 720 x 1560 |
| Item Weight | 188.8 Grams |
| Screen Size | 6.67 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Motorola |
| Refresh Rate | 90 |
| Sim Card Size | Nano |
| Shooting Modes | Automatic |
| Item Dimensions | 6.52 x 0.32 x 2.99 inches |
| Phone Talk Time | 20 Hours |
| Processor Speed | 2E+3 MHz |
| Battery Capacity | 5200 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 14 |
| Processor Series | MediaTek Helio |
| Wireless Provider | Airtel |
| Camera Description | Front, Rear |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 2 GB |
| Display Pixel Density | 267 Pixels Per Inch (PPI) |
| Water Resistance Level | Water Repellent |
| Connectivity Technology | 4G LTE |
| Memory Storage Capacity | 2 GB |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Optical Sensor Resolution | 32 MP |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2340x1080 |
| Wireless Network Technology | LTE |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Front Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 64 GB |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 32 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form