| Management number | 209076832 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209076832 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
MSI GE66 Raider 15.6" 300Hz 3ms Gaming Laptop Intel Core i7-10870H RTX3080 32GB 1TB NVMe SSD Win10 VR Ready
| UPC | 824142238448 |
|---|---|
| Brand | msi |
| Color | Titanium Blue |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | GE66210 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Comet Lake-H |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | GE66210 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 300 hertz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 15.6" FHD, Anti-Glare Wide View Angle 300Hz 3ms |
| Screen Finish | matte with anti-glare finish |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Core i7-10870H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, or other accessories that connect via USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Graphics Description | RTX 3080 |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slots Available | [1 or 2] |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 32 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 99.9 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form