| Management number | 209093623 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $519.60 | Model Number | 209093623 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
MSI GF63 15.6" 144hzGaming Laptop Intel® Core™ i7-11800H RTX 3050 32GB 1TB NVMe SSD Win11
| UPC | 824142315101 |
|---|---|
| Brand | msi |
| Color | Black |
| Voltage | 120 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | GF63 Thin 11UC-1246 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.63 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L3 Cache | 24 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | MSI |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | GF63111246 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | [A] Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Intel® Core™ i7-11800H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, wireless accessories, power adapter |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | PCI Express x4 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty (Includes 1 Year Global) |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 51 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.13"L x 9.99"W x 0.85"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form