Richelieu Hardware BP80710160900 Monterey Collection 6 5/16-inch (160 mm) Center-to-Center Matte Black Modern Arched Cabinet and Drawer Pull Handle for Kitchen, Bathroom, and Furniture
★★★★★ 4.8 19 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by hanaqaad.so
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Find the perfect black hardware for your space. This pull in Matte Black finish is part of our Black line up of hardware. This contemporary bow pull by Richelieu with its shallow arch on two cylindrical posts will add a touch of elegance to your furniture and cabinets. Please note that the screws included with the products are a standard size of 1 in (25 mm) length, quadrex, pan head. They will fit with most of the popular melamine thicknesses, which range between 5/8 in to 3/4 in (16 mm to 19 mm).
  • Contemporary cabinet and drawer handle for kitchens and bathrooms
  • Center to Center measurement (distance between the drill holes): 6 5/16 in (160 mm)
  • Length (from left to right): 7 in (178 mm) | Width (top-to-bottom): 11/16 in (18 mm) | Projection (front to back): 1 1/16 in (27 mm)
  • Finish: Matte Black, made of Zamak
  • Sold per unit, mounting hardware is included for an easy installation (8/32 screws)
UPC 773199309222 710904312764
Color Matte Black
Shape Arch & Bow
Theme Minimalist
Brand Name Richelieu
Item Depth 1 1/16 inches
Metal Type Zinc Alloy
Style Name Matte Black
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 0.26 Pounds
Finish Types Matt
Manufacturer Richelieu Hardware
Model Number BP80710160900
Material Type Metal
Item Type Name Richelieu Hardware BP80710160900 Center To Center Contemporary Metal Handle Pull, 6.31", Matte Black
Exterior Finish Metal
Handle Material Metal
Number of Items 1
Additional Features Fasteners Included
Included Components Richelieu Hardware BP80710160900 Contemporary Metal Handle Pull, 6.31", Matte Black
Indoor Outdoor Usage Indoor
Customer Package Type Standard Packaging
Item Dimensions L x W 7"L x 0.69"W
Center To Center Spacing 6.31 Inches
Manufacturer Part Number BP80710160900
Specific Uses For Product Cabinets
Handle Attachment Mechanism screw
Global Trade Identification Number 00773199309222
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
19 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (17)
4 stars
2% (0)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)